Podnośnik koszowy, czyli zwyżka to sprzęt, którego obsługa wymaga wiele umiejętności. Nie jest to praca dla każdego, natomiast daje ona wiele przyjemności. Postanowiliśmy dla was uczynić mały gest i napisać tekst, który przybliży pracę operatora zwyżki, a w dodatku powiemy sobie więcej o podnośniku koszowym.
Czym jest podnośnik koszowy?
Wielu z nas zna podnośnik koszowy jako zwyżkę i od razu powiemy, że są to tożsame nazwy. Producenci co prawda oferują różne typy podnośników, co jest naturalne, natomiast różnią się sposobem poruszania. Jedne są instalowane na samochodach, a z kolei drugie podnośnikami samojezdnymi. Różnicą, która jest dość istotna to podnośnik teleskopowy, a drugim typem jest podnośnik nożycowy, gdzie porusza się za pomocą krzyżujących się ramion, które podtrzymują kosz.
Udźwig podnośnika koszowego wynosi od 100 do 500 kg, co pozwala na zmieszczenie się w jego obrębie nawet kilku pracowników, a sam podest wznosi się na kilkanaście metrów. Najlepsze podnośniki koszowe są intuicyjne i ich praca jest stabilna i zapewnia bezpieczeństwo.
Jakie są rodzaje podnośników koszowych?
Podnośniki koszowe, czyli tzw. zwyżki dzielimy na:
- zwyżka koszowa teleskopowa
- zwyżka koszowa nożycowa
- zwyżka koszowa przegubowa
Najbardziej popularnym podnośnikiem jest nożycowy. Jest on idealny w magazynach wysokiego składowania oraz tam, gdzie trzeba wykonać wszelkie prace montażowe i instalacyjne. Teleskopowe podesty ruchome najlepiej zachowują się podczas prac na zewnątrz. Długie ramię sprawia, że można dotrzeć praktycznie wszędzie i można ominąć wszelkie przeszkody znajdujące się na ziemi. Najczęściej spotkacie przegubowe podnośniki w fabrykach, produkcji, ale również korzysta się z nich w marketingu, do instalacji reklam.
Pamiętajcie, że podnośniki koszowe na wysokości sprawdzą się idealnie! Nie służą tylko i wyłącznie do prac, ale również do przewożenia pracowników z miejsca na miejsce, co przyspiesza budowę i daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa.
Czy praca operatora zwyżki jest bezpieczna?
Jest tak wiele zmiennych, że nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Doświadczeni pracownicy powiedzą, że tak, natomiast nikt nie zaprzeczy temu, że jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne. Zwyżki w Gliwicach wynajmuje się w wielu celach. Przede wszystkim przy pracach budowlanych jak instalacja okien, anten satelitarnych, prace na dachu czy też transportowanie materiałów na wysokie piętra.
Warto wspomnieć, że praca operatora z ziemi i z powietrza różni się znacząco. Nie dość, że dochodzi stres, który szczególnie towarzyszy osobom bez większego doświadczenia, to w dodatku ktoś może mieć lęk wysokości. Dlatego najpierw warto wykonać kilka wyjazdów do góry, żeby się przekonać, czy rzeczywiście pojawi się strach. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić przestrzeń do wykonania zadania. Bezpieczeństwo manewrów jest niesamowicie ważne, a ostatnim krokiem będzie przywiązanie się uprzężą, która będzie dodatkowym atutem przy pracach na wysokości. Podnośnik koszowy z operatorem to ogólnie częściej realizowane zlecenie, bo przyspiesza wszelkie prace zleceniodawcy.
Niestety, niektórzy operatorzy zwyżki popełniają błędy. Jest to chociażby przeciążenia kosza, dlatego też bardzo ważne jest to, żeby operator podnośnika koszowego znał sprzęt od strony technicznej. Wymaganiem absolutnie koniecznym jest posiadanie WAŻNYCH uprawień UDT przez operatora. Koniecznością jest wygrodzenie miejsca prac, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje oraz osób będących w pobliżu maszyny.
To nie koniec wymagań względem operatora zwyżki. Musi również posiadać odzież ochronną, która jest wymagana przepisami BHP. Co zatem należy do wyposażenia, poza wyżej wymienionymi uprzężami? Na pewno kask ochronny, okulary ochronne, buty robocze z twardym noskiem i antypoślizgową podeszwą i kamizelka odblaskowa.
Dobry operator podnośnika ruchomego ma świadomość, że praca na wysokości nie zawsze jest możliwa. Bywa tak, że warunki atmosferyczne uniemożliwiają wykonanie zadania i dopiero po poprawie pogody można się ich podjąć. Dodamy tylko, że dobrą praktyką będzie sprawdzenie stanu maszyny po pogorszeniu pogody, zanim wrócimy do pracy.